Ultrabook to rodzaj laptopa, który musi spełniać określone kryteria, aby można go było w ten sposób nazwać

Kiedy powinniśmy zamienić klasyczny laptop na ultrabooka?

Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania nowego komputera przenośnego, możemy na przykład kupić klasycznego, topornego notebooka, który dobrze sprawdzi się w codziennej pracy, ale bardzo kiepsko w podróży. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu zarówno wydajnym, jak i wyjątkowo mobilnym, powinniśmy raczej zainteresować się nowoczesnymi ultrabookami. Sprzęty te są prawdziwym fenomenem technologicznym i marketingowym, a przez to postrzega się je jako przyszłość całej branży komputerowej. 

Czym tak naprawdę jest ultrabook?

Ultrabook to rodzaj laptopa, który musi spełniać określone kryteria, aby można go było w ten sposób nazwaćUltrabook to rodzaj laptopa, który musi spełniać określone kryteria, aby można go było w ten sposób nazwać. Na tle klasycznych modeli (czy to komercyjnych, czy nawet biznesowych) wyróżnia się przede wszystkim wyglądem: jest bardzo smukły, wąski oraz niezwykle elegancki. Gdy tylko weźmiemy go do ręki, od razu przekonamy się, jak mało waży. Ten niepozornie wyglądający sprzęt nie jest jednak w żaden sposób mniej wydajny od zwykłego notebooka – wręcz przeciwnie, doskonale sprawdza się zarówno w pracy zawodowej do pisania czy obsługi zaawansowanych programów (ze względu na mocny procesor), jak i w trakcie wypoczynku do rozrywki, np. oglądania ulubionych seriali czy filmów albo grania w gry. Przykładem takiego urządzenia jest tegoroczny model Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 (www.kuzniewski.pl).

Oznaki, że nadszedł czas na zmianę

Po czym ostatecznie stwierdzić, że powinniśmy zamienić stary laptop na własnego ultrabooka? Jeżeli zauważymy u siebie choćby jeden z opisanych poniżej symptomów, będzie to znak, że pora na przeznaczenie swoich ciężko zarobionych oszczędności właśnie na ten konkretny cel:

  1. Jesteśmy miłośnikami podróży lub biznesmenami i często zabieramy swój sprzęt ze sobą. Jeśli nie możemy lub nie chcemy dłużej taszczyć kilkukilogramowych laptopów, jedynym sensownym rozwiązaniem jest ultrabook, ważący zazwyczaj maksymalnie 1,5 kg.
  2. Spędzamy przy laptopie długie godziny i często znajdujemy się daleko od gniazda zasilania. Dzięki mocnej baterii montowanej w większości ultrabooków będziemy mogli cieszyć się pracą nieprzerwanie przez co najmniej 7 godzin. Co więcej, niektóre modele wytrzymują bez ładowania nawet 10 godzin (np. Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7).
  3. Wyrośliśmy już z grania na notebookach. Jeśli od jakiegoś momentu w życiu laptop służy nam w 80% do pracy, a tylko w 20% do grania – wówczas ultrabook będzie świetnym wyborem.
Obraz z lenovo.com