Dell XPS 15 9510 ma dwie zauważalnie różne wersje: tradycyjny laptop i urządzenie typu "dwa w jednym", które rozkłada się do postaci tabletu

Recenzja notebooka biznesowego Dell XPS 15 9510

Dell XPS 15 9510 z www.kuzniewski.pl jest pierwszym przedstawicielem nowej linii laptopów biznesowych. O tym, jak to się przejawia w praktyce, będziemy mówić w miarę poznawania notebooka, ale od razu powiedzmy kilka słów o przedrostku „biznesowy”. Sam fakt, że notebook należy do linii korporacyjnej oznacza wyższe ceny. Dell XPS 15 9510 według firmy Dell jest to „laptop klasy premium przeznaczony dla ścisłego kierownictwa organizacji i podróżujących pracowników, którzy muszą prezentować swoją firmę z jak najlepszej strony„.

Konfiguracja i opakowanie

Dell XPS 15 9510 ma dwie zauważalnie różne wersje: tradycyjny laptop i urządzenie typu "dwa w jednym", które rozkłada się do postaci tabletuDell XPS 15 9510 ma dwie zauważalnie różne wersje: tradycyjny laptop i urządzenie typu „dwa w jednym”, które rozkłada się do postaci tabletu. Z oczywistych względów mają różne ekrany (laptop-tablet ma ekran dotykowy i jest błyszczący – zamknięty w solidnym szkle, bez plastikowej ramki wokół), ale zestaw konfiguracji jest zupełnie taki sam. W momencie pisania tej recenzji Dell XPS 15 9510 dopiero wchodził do sprzedaży w Polsce, a w sprzedaży detalicznej dostępnych było bardzo niewiele gotowych konfiguracji, więc będziemy się opierać na informacjach ze strony internetowej Della. Według niego w laptopie zastosowano najnowsze, ultramobilne procesory Intel Core i5 lub Core i7 10. generacji (Comet Lake), 8 lub 16 GB pamięci operacyjnej, a jako jedyny dysk zainstalowano dysk SSD NVMe o pojemności od 128 GB do 1 TB. Do wyboru jest też bateria o większej lub mniejszej pojemności (88Wh i 52Wh), a zamiast domyślnej wersji profesjonalnej można zainstalować system Windows 10 w wersji Home.

Wygląd i ergonomia

Firma Dell określa XPS 15 9510 najlżejszym i najbardziej kompaktowym laptopem w swojej niszy i to stwierdzenie jest bardzo bliskie prawdy. Jest tu jednak mały niuans: Dell jest dziś praktycznie jedynym producentem, który produkuje laptopy o przekątnej ekranu dokładnie 15 cali. (Drugim i ostatnim takim producentem, którego produkty jednak nie są zbyt powszechne w polsce – jest Microsoft). Dlatego Dell XPS 15 9510 jest automatycznie mniejszy i lżejszy od zdecydowanej większości „15-calowych laptopów” o przekątnej ekranu 15,6 cala. Trzeba jednak przyznać, że ze względu na cienką ramkę wokół ekranu jest on rzeczywiście porównywalny wielkością do modeli 14-calowych (choć szerszy od większości z nich). Jeśli chodzi o wagę (nieco poniżej 1,5 kg), jest to również jeden z najlepszych produktów w swojej niszy.