Czym powinien się charakteryzować ultrabook biznesowy klasy premium?
Ultrabooki biznesowe to urządzenia powszechnie dzisiaj wykorzystywane przez użytkowników korporacyjnych. Ich sukces wynika przede wszystkim z dużej mobilności i swobody, jaką zapewniają – to wszystko dzięki lekkiej konstrukcji, bardzo dużej wydajności oraz długiemu czasowi pracy na jednym ładowaniu. Warto podkreślić, że tego typu sprzęt zdecydowanie odróżnia się od laptopów komercyjnych, głównie za sprawą znacznie większej funkcjonalności. Ma na to wpływ ergonomia i wyposażenie dodatkowe w postaci modemu, wygodnej klawiatury, solidnych zabezpieczeń czy rozbudowanego zestawu portów. Czym jeszcze charakteryzuje się wysokiej klasy ultrabook biznesowy?
Szybkość działania, czyli kwestia dysku twardego
Typ dysku twardego ma ogromne znaczenie dla działania komputera przenośnego – wie o tym każdy specjalista, a nawet laik. W komercyjnych laptopach są zazwyczaj montowane dyski talerzowe HDD, które są z jednej strony tanie i bardzo pojemne, ale z drugiej niezbyt szybkie. Poza tym w dużej mierze składają się z części ruchomych i są przez to podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu w ultrabookach, używanych często w podróży, montuje się przede wszystkim dyski SSD, charakteryzujące się dużą wytrzymałością i ogromną wydajnością. Dzięki temu w takim laptopie, jak choćby Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7, system operacyjny ładuje się znacznie szybciej, a obsługa programów jest bardziej komfortowa. Nośniki SSD są co prawda droższe i mniej pojemne od modeli HDD, ale za to gwarantują ogromną przyjemność korzystania z komputera.
Ultrabook biznesowy klasy premium – jakie podzespoły powinien posiadać?
W drogich laptopach biznesowych ogromne znaczenie ma matryca, ponieważ często korzysta się z nich poza biurem, w warunkach dużego nasłonecznienia. Nierzadko są też używane do pracy przez grafików czy projektantów, dla których liczy się wysoka jakość obrazu i duża rozpiętość kolorystyczna. Z tego względu w ultrabookach montuje się przeważnie matryce IPS w rozdzielczości Full HD, z matową i antyrefleksyjną powłoką. A jak sprawa wygląda z innymi podzespołami? Oto wskazówki:
- procesor – do korzystania z zaawansowanych programów niezbędny będzie szybki procesor czterordzeniowy, najlepiej Intel Core i-5 lub i-7
- karta graficzna – jeśli na co dzień pracujemy na programach graficznych i innych specjalistycznych, to najlepiej jest się zdecydować na jeden z modeli z serii Nvidia Quadro
- pamięć RAM – zasada jest taka, że im więcej pamięci, tym większy komfort pracy, niezależnie od wykonywanych czynności. Minimum to 8 GB, ale w wielu nowoczesnych ultrabookach montuje się nawet 16 GB – przykładem jest Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7.
Obraz z lenovo.com