Kiedy powinniśmy zamienić klasyczny laptop na ultrabooka?
Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania nowego komputera przenośnego, możemy na przykład kupić klasycznego, topornego notebooka, który dobrze sprawdzi się w codziennej pracy, ale bardzo kiepsko w podróży. Jeśli jednak zależy nam na urządzeniu zarówno wydajnym, jak i wyjątkowo mobilnym, powinniśmy raczej zainteresować się nowoczesnymi ultrabookami. Sprzęty te są prawdziwym fenomenem technologicznym i marketingowym, a przez to postrzega się je jako przyszłość całej branży komputerowej.
Czym tak naprawdę jest ultrabook?
Ultrabook to rodzaj laptopa, który musi spełniać określone kryteria, aby można go było w ten sposób nazwać. Na tle klasycznych modeli (czy to komercyjnych, czy nawet biznesowych) wyróżnia się przede wszystkim wyglądem: jest bardzo smukły, wąski oraz niezwykle elegancki. Gdy tylko weźmiemy go do ręki, od razu przekonamy się, jak mało waży. Ten niepozornie wyglądający sprzęt nie jest jednak w żaden sposób mniej wydajny od zwykłego notebooka – wręcz przeciwnie, doskonale sprawdza się zarówno w pracy zawodowej do pisania czy obsługi zaawansowanych programów (ze względu na mocny procesor), jak i w trakcie wypoczynku do rozrywki, np. oglądania ulubionych seriali czy filmów albo grania w gry. Przykładem takiego urządzenia jest tegoroczny model Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 (www.kuzniewski.pl).
Oznaki, że nadszedł czas na zmianę
Po czym ostatecznie stwierdzić, że powinniśmy zamienić stary laptop na własnego ultrabooka? Jeżeli zauważymy u siebie choćby jeden z opisanych poniżej symptomów, będzie to znak, że pora na przeznaczenie swoich ciężko zarobionych oszczędności właśnie na ten konkretny cel:
- Jesteśmy miłośnikami podróży lub biznesmenami i często zabieramy swój sprzęt ze sobą. Jeśli nie możemy lub nie chcemy dłużej taszczyć kilkukilogramowych laptopów, jedynym sensownym rozwiązaniem jest ultrabook, ważący zazwyczaj maksymalnie 1,5 kg.
- Spędzamy przy laptopie długie godziny i często znajdujemy się daleko od gniazda zasilania. Dzięki mocnej baterii montowanej w większości ultrabooków będziemy mogli cieszyć się pracą nieprzerwanie przez co najmniej 7 godzin. Co więcej, niektóre modele wytrzymują bez ładowania nawet 10 godzin (np. Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7).
- Wyrośliśmy już z grania na notebookach. Jeśli od jakiegoś momentu w życiu laptop służy nam w 80% do pracy, a tylko w 20% do grania – wówczas ultrabook będzie świetnym wyborem.
Obraz z lenovo.com